Nagycsaládosok ellátásai

Dr. Radics Zsuzsanna

Szerző: Dr. Radics Zsuzsanna

A végzettségem közgazdasági szakokleveles jogász és egészségügyi menedzser. Dolgoztam mind magán-, mind közszférában. CO-NEXUS Gazdálkodási és Pénzügyi Tanácsadó Részvénytársaságnál kezdtem a munkámat, mint jogi előadó. Később a Pénzügyminisztériumban Nonprofit Osztály osztályvezetője voltam, majd a járulék szabályozás területén szakmai tanácsadóként dolgoztam. Rövid ideig voltam a PricewaterhouseCoopers Kft. munkatársa, majd az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Jogi Főosztályát vezettem. 2011. óta megbízásokban, illetve vállalkozóként dolgozom. 2014. januárjától tanítok a Pallas-ban.

Több olyan ellátás is van, amelyre a nagycsaládosok, azaz három vagy annál több gyermeket nevelő családok jogosultak.

Az alábbi cikkben a keresőtevékenységtől függetlenül járó ellátásokat, azaz a nagycsaládosoknak járó családtámogatási ellátásokat, ingyenes- illetve normatív étkezési kedvezményt, az ingyenes tankönyvre jogosultságot, az utazási kedvezményt, valamint a földgáz árkedvezményt ismertetem.


A családtámogatás keretében két ellátást kell megemlíteni, a gyermeknevelési támogatást, és a családi pótlékot.


1.) Gyermeknevelési támogatásra jogosult a szülő, a gyám – kivéve gyermekvédelmi gyám, valamint ha kizárólag egyes gyámi feladatok ellátására kirendelt nevelőszülő -, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. A gyermeknevelési támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár.
Gyermeknevelési támogatás mértéke havi 28 500 forint - töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része -, amelyből 10 százalék nyugdíjjárulék kerül levonásra.
Gyermeknevelési támogatás „A gyermeknevelési támogatás iránti kérelem” nyomtatványon igényelhető. A kérelmet a lakóhely szerint illetékes, családtámogatási ügyekben eljáró kormányhivatalnál, illetve ha az igénylő munkahelyén működik családtámogatási kifizetőhelyhez, akkor a kifizetőhelynél kell benyújtani.

2.) Családi pótlék:
A családi pótlék mértéke magasabb a három vagy több gyermeket nevelő családok esetén, mint az egy vagy két gyermeket nevelő családoknál. A nagycsaládosok gyermekenként havi 16 000 forint családi pótlékra jogosultak, míg a gyermekeket egyedül nevelő gyermekenként havi 17 000 forint családi pótlékot kap.

Megjegyzés: Beszámít a gyermekszámba, aki közoktatási intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézményben első felsőfokú szakképzésben, első alapképzésben, első mesterképzésben vagy első egységes, osztatlan képzésben részt vevő hallgató és rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik. Ha például a három gyermekes családban az egyik gyermek 4 éves, a másik 15, míg a harmadik 21, azonban ez utóbbi gyermek egyetemen tanul, akkor a család a 4 és a 13 éves gyermek után 16 000 – 16 000 forint családi pótlékra jogosult, amennyiben a gyermekeket egyedül neveli a szülő, akkor 17 000 -17 000 forint családi pótlék jár.

Családi pótlékra jogosult többek között
- a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő;
- a szülővel együtt élő házastárs;
- az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van;
- a szülővel együtt élő élettárs, ha az ellátással érintett gyermekkel közös lakó vagy tartózkodási hellyel rendelkezik és a szülővel élettársként legalább egy éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatát az ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja;
- a nevelőszülő; a gyám.

Családi pótlék igénylése: A jogosultnak a családi pótlék iránti kérelmet, azaz „Kérelem családi pótlék megállapítására”, a lakóhelye szerint illetékes, családtámogatási ügyekben eljáró kormányhivatalnál, vagy ha a munkahelyen működik családtámogatási kifizetőhely, akkor a kifizetőhelynél kell benyújtania.


3.) Ingyenes-, illetve normatív kedvezménnyel járó gyermekétkeztetés
Ha a családban három vagy több gyermeket nevelnek, akkor az intézményi gyermekétkeztetést bölcsődében, mini bölcsődében nyújtott bölcsődei ellátásban vagy óvodai nevelésben részesülő gyermek számára ingyenesen kell biztosítani. Ugyanakkor az 1-8. évfolyamon és azon felüli, nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanuló számára az intézményi gyermekétkeztetést az intézményi térítési díj 50%-os normatív kedvezményével kell biztosítani, ha a gyermek olyan családban él, amelyben három vagy több gyermeket nevelnek.
Igénylés: Ingyenes-, illetve normatív kedvezménnyel járó gyermekétkeztetési kérelmet abban az iskolában kell benyújtani, ahol az érintett gyermek tanul.


4.) Ingyenes tankönyv biztosítása
A tankönyvek ingyenes biztosítását a nemzeti köznevelés tankönyvellátásáról szóló törvény alapozza meg. A törvény alapján, ha a gyermek három vagy több kiskorú, illetve eltartott gyermeket nevelő családban él, akkor a gyermekeknek jár az ingyenes tankönyv az alábbiak szerint:
Az iskolai tankönyvet biztosítani kell
- az iskolától történő tankönyvkölcsönzés, vagy
- napköziben, tanulószobában elhelyezett tankönyvek igénybevétele, vagy
- használt tankönyvek biztosítása, illetve
- tankönyvek megvásárlásához nyújtott pénzbeli támogatás
keretében.

Megjegyzés: használt tankönyvnek minősül az iskola által ingyen vagy térítés ellenében átadott, legalább három hónapon át használt, majd a tanulótól visszavett, vagy a tanuló által az iskola részére felajánlott tankönyv.


5.) Utazási kedvezmény
A szülő (szülők) és a vele (velük) együtt utazó legalább 3 gyermek jogosult helyközi járaton utazási kedvezményre. Azaz a vasúti személyszállítás,
HÉV, a helyközi autóbusz-közlekedés, komp- és révközlekedés esetén 90 százalékos kedvezménnyel jogosultak jegyet váltani.
A jogszabály alapján a szülő (szülők) és a vele (velük) együtt utazó legalább 3 gyermekük, a személyazonosság és a feltételek igazolására alkalmas okmány(ok) felmutatásával lesznek jogosultak a fenti kedvezményre.
Ha a gyermekek 18 éven aluliak, vagy ha a gyermekek 26 éven aluliak és a nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulók, hallgatók diákigazolványával rendelkeznek, akkor az utazáskor a diákigazolványt be kell mutatniuk.

6) Nagycsaládos földgáz-árkedvezménye

A Magyar Államkincstár honlapján érhető el az „Igénylőlap a nagycsaládos kedvezményre való jogosultság megállapításához” elnevezésű nyomtatvány. Ezzel a nyomtatvánnyal igényelhetik a nagycsaládok a földgáz kapcsán a kedvezményt. A kérelemhez mellékelni kell
- a kérelem benyújtását megelőzően kézhez kapott utolsó számla (részszámla) másolatát, valamint a számlán szereplő összeg befizetését igazoló okmány másolatát (pl. csekk, átutalás)
- a szolgáltatásba újonnan bekapcsolt felhasználási hely esetén az egyetemes szolgáltatási szerződés másolatát.
A Magyar Államkincstár tájékoztatása alapján a nagycsaládos kedvezményre való jogosultságának megállapítása határozatlan időre történik. Azaz nem kell évenként igényelni a kedvezményt, az mindaddig megilleti a jogosultat, amíg a jogosultsági feltételek fennállnak. A jogosultság feltételei megszűnnek, akkor azt 15 napon belül be kell jelenteni a kedvezményt megállapító kormányhivatalnak.

A kedvezményre vonatkozó kérelem a naptári év folyamán bármikor benyújtható a jogosult lakóhelye, illetve tartózkodási helye szerint illetékes, szociális ügyekben eljáró kormányhivatalhoz.